Мандри Слова пісень
Мандри

Ма́ндри — український музичний гурт, заснований 1997 року в місті Києві. У його музиці поєднуються багато різноманітних музичних стилів, зокрема реггей, рок, блюз та певні елементи романсу. Ідея створення гурту належить Фомі, раніше відомому в музичному андеґраунді Києва по творчій формації «День помирає рано». В пору становлення (1995-1997 рр.) «Мандри» мали у своєму складі трьох музикантів (Фома - гітара, вокал; Олександр Коханівський – бас; Олег Воробйов - перкусія), а звучання гурту було переважно акустичне. В жовтні 1997 р. до гурту приєднався акордеоніст Леонід Белєй, який доповнив пісні Фоми мелодійним колоритом. Також змінився перкусіоніст. До складу увійшов Салман Салманов (грав у гуртах «Вій», «Рутенія», «Заратустра»).

У цьому оновленому складі колектив виступив на розігріві гурту «АукцЫон» в київському ПК КМУЦА, в жовтні 1997 р. На жаль, виступ був не дуже вдалим і після нього, з різних причин, постало питання про подальше існування гурту. Але знайомство музикантів з керівником щойно створеного продюсерського центру «Астероїд» та підписання контракту з ним, дає можливість «Мандрам» продовжити активну творчу діяльність. Гурт запрошує барабанщика Андрія Занька та бас-гітариста Сергія Чегодаєва, який приходить на зміну Олександру Коханівському. Звучання колективу кардинально змінюється — музика набула сучасної ритмічної пружності і фактурно-мелодійної орнаментальності. Через декілька місяців після оновлення складу виходить перший магнітоальбом, який було записано на студії «Астероїд». Оскільки пісні були записані в атмосфері деякої поспішності, це залишило відбиток на якості альбому. Протягом майже пів року музичний матеріал трансформувався, перероблювався та перезводився. Музика гурту містить у собі елементи фолку, міського романсу, французького шансону, року, блюзу та реггі. Критики приписують гурту «Мандри» принципово нове явище на українській сцені — ф'южн-фолк. Фронтмен «Мандрів» називає свою музику «еклектичним фольклорним арт-роком», «міксом натхнення та розрахунку, чистого мистецтва та поп-культури». У серпні 1998-го «Мандри» відзняли перше відео за піснею «Романсеро про ніжну королеву». Дебютний кліп потрапив у трійку найкращих кліпів на першому Всеукраїнському фестивалі музичних відео.

У грудні того ж року виходить перший CD гурту — сингл «Мандри». Упродовж 1998-го відбуваються концерти у Львові, Дніпрі, Донецьку, Херсоні, Києві та Мінську. Навесні 1999-го «Мандри» виступають у Будапешті на фестивалі «Sziget Fesztivál», присвяченому 50-річчю Європейського Союзу. Гостями цього фестивалю були також Девід Боуї, Бйорк, Лу Рід, UB40, Jethro Tull. Влітку 1999 року команда бере участь у міжнародних фестивалях «Rock-Київ» та «Слов'янський базар» у Вітебську, а також знімає кліп за піснею Русалки.

У квітні 2000-го «Мандри» презентують перший повноцінний CD — альбом «Романсеро про ніжну королеву». Влітку разом із гуртом «ВВ» беруть участь у Міжнародному фестивалі української культури у польському місті Сопот. У вересні того ж року «Мандри» концертують на київському фестивалі «Рок-Екзистенція». У травні 2001-го «Мандри» вирушають у тур містами Польщі: Вроцлав, Варшава, Краків, Щецін, Глівіце, Білосток, Ольштин, Сопот та Люблін. Того ж року Фому запрошують виступити на фестивалі української культури у Лондоні разом з такими виконавцями як Олександр Пономарьов, Катя Бужинська та Андрій Кравчук.

19 травня 2002-го «Мандри» у повному складі концертують у знаменитому лондонському клубі «Іподром» (Hippodrome, London) у рамках Фестивалю української культури у Британії. У вересні виходить нове відео гурту — анімаційний кліп «Орися». 17 жовтня 2002-го «Мандри» презентують новий компакт-диск «Легенда про Іванка та Одарку». Поряд з традиційними народними мотивами в альбомі чути ф'южн, реггі і навіть ґрандж. Хоча «Легенда…» містить тільки три народні пісні, уся платівка пронизана духом та мелосом України, сплетенням гуцульських, буковинських та тюркських мелодій. Насичення альбому мелодіями різних субетносів особливо чути у композиціях Коломийка Дракула та Вітре-цигане. У травні 2003-го «Мандри» беруть активну участь у міжнародному фестивалі, присвяченому Дню Європи, який відбувався у Києві. У жовтні виходить нове відео гурту за піснею «Вітре-цигане». Услід за ним, навесні 2004-го з'являється нова відеоробота — кліп «Калина».

14 липня «Мандри» беруть участь у першому міжнародному етнофестивалі «Країна мрій» (2004). Восени 2004-го музиканти гурту стають активними учасниками Помаранчевої революції, під час якої набуває популярності раніше написана пісня «Не спи, моя рідна земля». 10 липня 2005-го гурт виступає на другому етнофестивалі «Країна мрій», у вересні «Мандри» — на київському фестивалі «Рок-екзистенції». 1 лютого 2006-го вийшов третій повноформатний компакт-диск гурту — «Дорога». Цей диск містить експерименти зі стилем диско, тож дещо ближчий до популярної музики, ніж до фольк-року. В альбомі — 12 пісень, майже всі — на слова і музику Фоми. Єдина Коло млину — народна пісня, поширена на теренах Центральної України. В альбом увійшли фолькові Косачіна, лірична Зозуля, Гілка, Ти в серці моїм, Тінга лінга, ритмічні Дорога, Місто. Пісня Ріо Ріта написана під впливом подорожі до Португалії. Пісня Любов написана спеціально до короткометражного фільму «Христина і Денис танцюють танець діжкарів» із серії «Любов — це…», де Фома зіграв одну із ролей. Не спи, моя рідна земля належить до патріотичних пісень.

Навесні 2006-го на телеекрани вийшли дві відеороботи «Мандрів» — «Не спи, моя рідна земля» та «Любов», у 2007 році — кліп на хіт-пісню «Дорога», у 2008 році — кліпи на пісні «Будемо разом» і «Новорічна». На початку літа 2009 року гурт залишає перкусіоніст Салман Салманов і переїжджає на Кіпр. Того ж року виходить нова відеоробота на пісню «Світ». У 2010 році до гурту приєднується бек-вокаліст Інна Прокопчук, а в 2011 — гітарист Стас Семілєтов. В 2012 році вийшли два відеокліпи на пісні «Черевики» і «Лелеки». У 2013 році «Мандри» стають активними учасниками Революції гідності, де часто вони виступали з піснею «Не спи моя рідна земля». У 2015 році вийшла нова відео-робота на «Карпатську пісню». Також в цьому році була записана нова пісня «Гради вогняні» про війну на сході України.